Atım Coupé iyi bir adam, diyor Doležal, Chuchli’deki Olimpiyat elemelerinden önce

uTKu

New member
Atınız, kısaca Coupé, ailenizin malıdır. Bir gün Olimpiyat potansiyeline sahip olabileceğini onda zaten fark ettiniz mi?
Beş yaşından beri Coupé’ye sahibim ama onun hakkında bunu başından beri bildiğimi söyleyemem. Her neyse, her yıl daha iyiye gidiyor. Sekiz yaşında 145 cm zorlukla parkurda yürüdü, dokuz yaşında 150 cm’ye çıktı ve o zamana kadar uluslararası üç yıldızlı yarışmaları çoktan tamamlamıştı. On yaşından beri düzenli olarak Nations Cup’a katılıyor ve kesinlikle daha büyük ve daha zorlu müsabakalar için potansiyele sahip.

Hala birlikte daha da yükseğe çıkabileceğinizi düşünüyor musunuz? Koni 12 yaşında, yani en iyi döneminde.
155cm seviyesinde birkaç Uluslararası Grand Prix’imiz var ve şu anda üç yıldız seviyesindeyiz. Ancak daha büyük etkinliklere ulaşmak – dünyanın en yüksek seviyesi olan dört veya beş yıldız, 160 cm yüksekliğindeki engelleri atlamak – birkaç nedenden dolayı kolay değil. Sadece maddi sebeplerden değil, aynı zamanda dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan biniciler ve atların bu yarışlar için tercihli olarak seçilmesinden dolayı. Ve biz orada değiliz. Yani yarışlara kaydolsak ve gitmek istesek bile gidemeyiz. Yazık, çünkü Olimpiyatlara veya dört ya da beş yıldız seviyesindeki bir kalifikasyona başka nerede hazırlanmalıyız? Coupé ile hiç böyle bir zorluğu tamamlamadım.

Peki şimdi Cuma günü atınız ilk kez bu kadar zorlu bir yarış yaşayacak mı?
Evet, benim için de bir prömiyer olacağını söyleyebilirim. Ve iyi, çünkü 160 cm’lik bir atlama yüksekliğiyle parkurlar kesinlikle çok zor olacak.

Üç ve dört yıldızlı parkurlar arasında büyük bir fark var mı?
Evet öyle. Fark hem engellerin yüksekliğinde ve genişliğinde hem de tüm parkurun teknik zorluğundadır – bireysel atlamalar arasındaki mesafeler, mesafelerdeki dörtnal atlamaların sayısı, daha kısa veya daha uzun kombinasyonlar… Prag O’daki Prag Playoff’larında bile düzenli olarak parkurlar inşa eden inşaatçı Uliano Vezzani’yi düşünüyorum.2 arena, Chuchli’de gerçekten zorlu bir parkur hazırlayacak.

Aleš Opatrný, Anna Kellnerová, Vladimír Tretera ve sizden oluşan Çek takımı en kötü ikinci olmalı. Kaç takımdan?
Toplam 29 ülkenin yer aldığı yeterlilik grubu C’ye aitiz. Ve sadece iki takım Olimpiyatlara yükselir. Ancak, Chuchle için on bir takım kayıtlı, bu yüzden en az dokuzunu yenmemiz gerekiyor. Ve artık girişim yok.

Chuchle Arena Prag’daki yarış pisti, ilkbahardan beri evinizin ahırı oldu. alışkın mısın
Evet elbette. Bence atlar için harika bir yer. İster üç tanesine sahip olduğumuz kum bahçeleri, ister sabahları yarış atlarının kullandığı iki dört nala koşan parkur olsun, onlarla çalışabileceğimiz pek çok seçenek var ama öğle yemeğinden itibaren onlara da gidebiliriz. Hipodromun ortasında da çalışabileceğiniz geniş bir çayır var, bu yüzden tam bir memnuniyet.

Şu anda ahırda sekiz atınız var, sizin ve onların günlük programı nasıl görünüyor?
Yarış sezonu mu yoksa kış tatili mi olduğuna bağlı. Sezon boyunca, genellikle yurtdışında, her zaman birkaç at aldığım çok günlük yarışlara giderim. Eve geldiğimde sabah yedi gibi ahıra varıyorum, her atın her gün ne yaptığını yazdığım tahtaya bakıyorum ve günün işini ona göre ayarlıyorum. Biri hamle yapmaya gider (at kendi başına bir daire içinde hareket eder, bir kişiye uzun bir kayışla bağlanır – bir hamle), Dresajda biriyle çalışacağım, birisinin atlama antrenmanı planladı. Her ata ayrı ayrı yaklaşıyorum. Ve her gün böyle – Pazartesiden Pazara.

Ve yarışlardayken, atların geri kalanıyla çalışan başka kimse var mı?
Evet, arkadaşlarım bana yardım ediyor. Onlara güvenim tam. Yapamazlarsa, ahırı Prag’ın biraz dışında olan ağabeyim bana iş binicisini ödünç veriyor. Biz bu şekilde çalışıyoruz.

Parkur binicisi Filip Doležal

Tanınmış bir binicilik ailesine mensupsunuz, babanız Petr Doležal eski bir büyük binici ve erkek kardeşiniz de atlarla ilgileniyor.
Evet doğru. Babam profesyonel bir biniciydi, birçok Uluslar Kupası’na katıldı, iki kez Dünya Kupası finaline katıldı. Ağabeyim ve ben de bu ortamda büyüdük ve içinde kaldık.

İkiniz de yurt dışında çeşitli stajlar yaptınız, değil mi?
Evet, ders çalıştıktan sonra dışarı çıktık. Beş ya da altı yıldır bulunduğum Almanya ve Belçika’da çalışan bir binici olarak ben. Ve erkek kardeş, örneğin Jan Tops veya Erik Lamaze için çalışan bir hemşirenin yolunu izledi. Böylece, ben daha çok binicilik yolunda ilerlerken, o bu harika dünya binicileriyle deneyim kazandı. Sonra kardeşim de eve çekildi ve Çek Cumhuriyeti’ndeki işbirliğimiz başladı. Loun yakınlarında satış ahırı var, ben buraya demirledim ve babam trenler.

Baba ile işbirliği nasıl çalışır?
Bazen fikir ayrılıkları olsa da mükemmel. Ama kesinlikle iki farklı görüşe sahip olmaktan zarar gelmez. Bazen daha uzun sürse de sonunda her zaman bir anlaşmaya varıyoruz.

Parkur binicisi Filip Doležal

Atına döneceğim. Ne tür bir Coupe?
İnanılmaz karakter. Her zaman yaşadım. O Bay At. Beni hiçbir konuda yarı yolda bırakmadı, parkurda başarısız olsam bile beni destekliyor. Kocaman bir kalbi var, o iyi bir adam.

Ona nasıl geldin?
Coupé, Belçika’dan satılık bir grup atla bize geldi. Bizimle biraz dolaşıp satmalılardı. Ama Coupé’yi denediğimde ve onunla biraz zıpladığımda hoşuma gitti. Bu yüzden kardeşimle onu bir süreliğine saklaması ve düzgün bir şekilde denemesi konusunda anlaştım. Bugün hala elimde.

Ayrıca ahırda genç, deneyimsiz atlarınız var. Onlarla daha düşük yarışmalarda rekabet ediyorsunuz ama Çek Cumhuriyeti’nde o kadar değil. Neden?
Kural olarak, deneyimli atlarla birkaç günlük büyük yabancı yarışmalara gittiğimizde, gençleri de yanımıza alıyoruz çünkü onlar için özel olarak yazılmış yarışmalar var. Burada bu kadar değil, Çek Cumhuriyeti’nde yarışlar herkese açıktır. Yani bir yarışmada genç atlar, profesyonel biniciler, çocuklar, gençler, amatörler vb. karşı karşıya gelir. Sadece herkes. Ve bu adil değil, çünkü aynı boyda olsalar bile genç atlar için şov atlama, örneğin atlama atlamayı bir hobi olarak gören ve yarıştan zevk almak ve zevk almak isteyen deneyimli atlar veya amatör binicilerden biraz farklı görünmelidir.

Budapeşte’ye gitmeden önceki gün izin
Bizim ve ortağımız @albixonczech için dualarınızı eksik etmeyin

#at #atla atlama #prag #atlıyaşam tarzı

17 Mayıs 2023, 09:00 Gönderi Arşivlendi: 24 Temmuz 2023, 14:16

Yani, Çek Cumhuriyeti’nde uzun yıllardır konuşulan ancak henüz kimsenin bu adımı atmaya karar vermediği sözde kategorizasyondan mı bahsediyorsunuz?
Evet kesinlikle. Örneğin Almanya’da, 4, 5 veya 6 yaşındaki atlar için pek çok yarışma var, adil olması için yalnızca belirli kategorilerin birlikte yarışmasına izin verilen binicilerin performans sınıfları var. Bu, profesyonellerin, amatörlerin veya çocukların karışmasını engeller. Bence bu bizim de olmalı. O zaman 120 atın bir “L” de toplanması ve herkesin herkesle yarışması olmayacak.

Ancak Chuchli’deki Olimpiyat elemelerinde durum farklı olacak, gerçekten en iyi Doğu Avrupa takımı buraya gelecek. Seyirciye bir mesajınız var mı?
Öncelikle herkesi selamlamak ve onları Cuma günkü eleme yarışına davet etmek istiyorum. Gelirseniz, bizim için tezahürat yaparsanız ve birinci ya da en azından ikinci olmamızı desteklerseniz hepimiz çok mutlu olacağız.