Barbora Strýcová, Wimbledon’un ilk turunun ardından

uTKu

New member
Londra’nın Southfields semtindeki kiralık bir evde, Pazartesi sabahı kasvet onu ele geçirmeye çalıştı. Kız kardeşi Ivona’ya “Üzgünüm ama nefes alamıyorum. Muhtemelen bir dakika içinde bayılacağım. Çok gerginim.’

37 yaşındaki dövüşçü için vedasının en önemli yanı, en popüler turnuvasında yer almak.

Wimbledon’da.

Thames kıyısındaki şehirde yaşayan büyükbabası ve büyükannesi, o daha küçük bir kızken onu yerel müzeye getirmişler.

Strýcová, “O zamandan beri Wimbledon benim için bir sığınak, bir tenis cenneti oldu” diyor.

Geçen yıl oğlu Vincent’ın doğumundan sonra geçici olarak yeniden canlandırdığı kariyerinde artık büyükanne ve büyükbabası son mücadelelerini yaşıyor.

Wimbledon 2023

iDNES.cz’de

21. yüzyılda Çek tenisinin en önemli figürlerinden biri, “Korkarım beni ne kadar tezahürat ederlerse kalp krizi geçirmeyecekler” dedi.

Alçak, inatçı, dürüst, eğlenceli, zeki ve şakacı.

Kucağında Wimbledon yeleği giymiş ve Víňa adını verdiği kendi akreditasyonuna sahip sarışın bir çocuk oturuyordu. Kafeteryada meydana gelen kazadan sonra onu teselli etmek için onu basına getirdi. Çocuk parmağını çimdikledi.

Bu gözyaşlarıydı! Ancak Strýc ailesinde ağlayan tek kişi o değildi.

ben ağlarım sen ağla biz ağlarız

Annesi, All England Club’a dönüşünde Belçika’yı temsil eden Odesa, Ukrayna yerlisi Zanevska’yı yendi.

Mükemmel bir açılış setinin ardından yiğitçe ikinci seti döndü, maçın son on beş sayısını kazandı ve 6:1, 7:5’lik skorla ilerleyerek hem kendisine hem de sevdiklerine dokundu.

“Maç noktasından sonra hemen bağırmaya başladım. Önce biraz, sonra tamamen havlunun altına” dedi. “Sonra annemi mahkemede ağlarken gördüm, bu yüzden daha fazlasını ekledim.”

Muhteşem bir şekilde kutlamadı. Muzaffer jestler yerine kulağını kaşıdı. Aralarında eski koçu Tomáš Krupa ve eski hokey oyuncusu Martin Havlát’ın da bulunduğu seyircilere el salladı.

Çek tenisçi Barbora Strýcová, Wimbledon’ın ilk turunda topa uzanıyor.

En çok da ruhunda tezahürat yaptı. “Kafam uçuyordu: Kazandım. Peki şimdi ne olacak? Harika bir duygu yaşadım. Son Wimbledon’ımdeyim ve burada mümkün olduğu kadar uzun süre kalabilmek için başarılı olmak istiyorum.”

Geleneksel etkinlikle gerçekten güçlü bir bağı var. Tüm Grand Slam’ler arasında en çok burada yaptı. 2014’te çeyrek finale yükseldi ve burada sonraki şampiyon Petra Kvitová tarafından durduruldu. Ve beş yıl sonra yarı finale yükseldi ve burada Serena Williams’a yenildi.

Büyülü kompleksi geçen hafta, orada çiftler şampiyonluğunu da kazandığı Temmuz 2019’dan bu yana ilk kez ziyaret etti.

Burayı seviyorum!

Hamile kaldı, kariyerine ara verdi, doğum yaptı. Ancak, yine de kendi yöntemiyle veda etme fırsatını yakalamayı umuyordu. Bu yüzden tekrar eğitime başladı ve baharda geri dönüş yapacağını duyurdu.

Roma ve Madrid’deki kil işletmelerinde göründü. Birmingham ve Eastbourne’da çimlerde performans sergiledi. Eleme maçları da dahil edilirse 3-5’lik bir rekoru var. Ancak, sonuçlar onun için en önemli şey değil.

“Günde bir saat raketle antrenman yapıyorum, maç antrenmanını kaçırıyorum. Benim için açık bir öncelik benimle yatakta yatan Víňa, onu değiştiriyorum, o bana odaklanmış durumda.”

“Belki yenilenmek yerine onunla kaydırağa giderim. Bebek bakıcısı kullanmıyorum. Annem esas olarak bana yardım ediyor. Düello beni yoruyor. Ama başladığımda, şu anda içimdeki en iyi şeyi göstermek istiyorum” diyor.

Korumalı sıralama kuralları sayesinde ücretsiz kartına sahip olduğu on iki etkinlikten sekizini geçici olarak takvimine dahil etti.

ABD Açık’a son bir veda planlıyor. Ancak Wimbledon en çok onu çağırdı.

Perşembe günü geldiğinde son ziyaretinden bu yana nelerin değiştiğini gözlemledi: “Kız kardeşime hemen nerede ve kimlerle oynadığımı, burada neler yaptığımı anlattım. Burayı kesinlikle seviyorum.”

Başparmak cehennem gibi acıyor

Anılar kafasına doluşuyor. Bu arada, yarı final yolculuğuna organizatörlerin Pazartesi günü onu gönderdiği aynı sahada başladı.

“İlk turda (Ukraynalı) Curenko ile de beşe beş oynadım, bu yüzden tam bir geri dönüş yaşadım.”

Bir dizi ritüeli başından savdı. Çiftlerde, parlak kupayı birlikte kazandığı partneri Sie Su-wei ile tekrar karşılaşacak.

Oğlunu anneannesinin bakımına bırakır bırakmaz, kazanmak için her şeyi feda edecek bir pislik haline gelir.

Çek tenisçi Barbora Strýcová, Wimbledon’ın ilk turunda ters vuruş yaptı.

Zanevská’ya karşı sahnede gelincik gibi yalpaladı, ağa koştu, kendini cesaretlendirdi ve birkaç kez küfretti.

Bir kaymadan sonra ayak başparmağı yaralanmasından iyileşiyordu. Dört ağrı kesici bile gerçekten işe yaramadı. “Ah evet, zaten artritim var,” diye kuru bir şekilde parmak hakkında yorum yaptı. “Fizyoterapiye gideceğim ve umarım iyileşir.”

Kurty onurlu bir şekilde ayrılmak istiyor. Pişmanlık yok. Borsalardan ihtiyatı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Annelik onu yoruyor ama sporda da ona fayda sağlıyor.

“Stresli durumlarda, hayatta en önemli şeyin ne olduğunu ve aslında hiçbir şeyle ilgili olmadığını anlıyorum. Bu yüzden daha sakinim. Víňa, kaybetmiş ya da kazanmış olmamı umursamıyor.”