Bengaluru: 150 özel hastane bağlandı; Eylül, Ekim’de dang humması vakaları arttı | Bengaluru Haberleri

araru

New member
BENGALURU: Şehir, Eylül ve Ekim aylarında her biri yaklaşık 450 dang vakasına tanık oldu. Önceki aylarda (Haziran ayından bu yana) sayı 300 civarındaydı. Bu ay önemli bir artış olmazken, çevrenin temiz tutulması, larvaların kaynağının tespit edilmesi ve durdurulması konusunda insanlara eğitim veriliyor.
BBMP, diğer sağlık departmanı faaliyetlerinde dang humması vakalarının ve diğer vektör kaynaklı hastalıkların daha iyi raporlanması için 150’den fazla özel hastaneyi Entegre Sağlık Bilgi Platformu’na (IHIP) bağladı.
BBMP Sağlık Özel Komiseri Doktor Trilok Chandra Geçen hafta tüm BBMP bölge yetkililerinin özel hastane temsilcileriyle görüştüğünü söyledi. “Bu, sağlık tesislerinden yalnızca vektörle bulaşan hastalıklar hakkında değil, aynı zamanda anne ve çocuk bağışıklaması ve diğer önemli parametreler dahil olmak üzere üreme ve çocukluk sağlığı faaliyetleri (RCH) hakkında canlı veriler elde etmek içindir. Artık 150’den fazla hastane portalda rapor veriyor. Raporlama sistemimiz de artık daha iyi ve her geçen gün daha doğru veriler alıyoruz” dedi.
Chandra, dang hummasının yayılmasını önlemek için ilaçlama ve buğulanmanın yanı sıra IEC (bilgi, eğitim ve iletişim) faaliyetlerinin ve larvalar üzerinde kapıdan kapıya araştırmaların yapıldığını söyledi. “Kaynak azaltımı için kapı kapı dolaşarak üreme alanlarını tespit ediyoruz. Larvalar üzerinde araştırmalar yapılıyor ve nerede larva bulursak hanelere su durgunluğunun nasıl önleneceği konusunda eğitim veriliyor. 100 metre civarında yoğun gözetim önlemleri alıyoruz. vakaların bildirildiği alan” dedi.
bu Palike tekrarlayan enfeksiyon raporları görmediğini iddia ediyor, ancak doktorlar virüsün dört suşu olduğu için var olduğuna ve mümkün olduğuna inanıyor. “Bir kişi dang hummasına yakalanırsa, belirli bir suşa ömür boyu bağışıklık kazanır, ancak diğer üç suştan dang humması alabilir. Dang humması şiddeti ikinci veya üçüncü kez artar” dedi. Sunil Kumar DROepidemiyolog.
Karnataka’da birden fazla kez enfekte olan hastalar hakkında özel bir veri yok, ancak bazı hastaneler tekrarlayan dang humması enfeksiyonları bildiriyor. Hastaların yaklaşık %8-10’u birden fazla kez etkileniyor, dedi. Dr. Brunda, dahiliye danışmanı, Aster CMI Hastanesiher gün üç ila dört dang humması vakası kaydedildi.