Direnmeden kazanır. Boston Miami'yi kesin olarak bitirdi, Dallas Los Angeles'ı domine etti

uTKu

New member
Derrick White Miami potasına gidiyor,
| fotoğraf: AP

İkinci maçtaki tereddüt dışında seriyi genel bir bakışla yöneten Boston, beşinci düelloda yükselmeye gittiğini baştan gösterdi. İlk çeyreği 18 sayı farkla kazandı ve maçta bir kez bile kaybetmedi. Yavaş yavaş fark 37 puana yükseldi. Son maçta sağ ayağından sakatlanan kilit pivot Kristaps Porzingis'in yokluğuna aldırış etmedi.

Yıldızı Jimmy Butler olmasaydı Miami daha fazla direniş gösteremezdi. Bam Adebayo ve Tyler Herro denediler ama şut atma konusunda başarısız oldular. Maçta yüzde 10 başarı oranıyla sadece üç üçlük atan Heat, geçen yılki final katılımının devamını getirmeyecek. Aksine Boston, ikinci tur için Cleveland – Orlando ikilisinden gelecek bir rakip arayabilir. Cavaliers maçlarda 3-2 önde.

“Bugün ne pahasına olursa olsun buna son vermek ve terfi etmek istedik. Ve bu kararlılığı en başından beri görebiliyordunuz” dedi Derrick White gibi galibiyette 25 sayı atan Jaylen Brown.

Dallas çok iyi savunma yapabildiğini gösterdi ve Clippers'ın tüm yıldızlarını durdurdu. Mavericks tarafında ise tam tersine, seride şu ana kadar takım arkadaşı Kyrie Irving'in biraz gölgesinde kalan Luka Dončič parladı. Bugün 35 sayı attı, 10 asist ekledi ve takımı galibiyete taşıdı. Irving'in sonunda kendini çok fazla zorlamasına gerek kalmadı ve 14 sayı attı.

“Kyrie'ye daha fazla yardım etmem gerektiğini, şimdilik onu çok fazla yalnız bıraktığımı hissettim. Bütün seri boyunca bizi tuttu. Görevi devralmak bana kalmıştı” dedi Dončič.

Dallas ikinci çeyrekte rakipten kaçmaya başladı ve fark giderek 32 sayıya yükseldi. Sahada beş dakikada 14 sayı atan Jaden Hardy liderliğindeki yedek kulübesindeki oyuncular da yardımcı oldu.

NBA play-off'larının 1. turu

Doğu Konferansı – Oyun 5:
Boston Celtics – Miami Heat 118:84, serinin son skoru 4:1

Batı Konferansı – Oyun 5:

Los Angeles Clippers-Dallas Mavericks 93:123, seri durumu 2:3