Gençler gidiyor, taban daralıyor. Atlayışlar bagaj kapısına kavuşuyor, Dukla'nın patronu pişman oluyor

uTKu

New member
Gökyüzündeki en iyi lyae'lerle ilgilenen Liberec'teki Dukly eyerinin koridorlarına geçmişin ünlü atlayıcılarının fotoğrafları asılıyor. Bugün sadece nostaljik anılar var.

Raka, Ploc, Sakala veya Janda gibi isimlerle ünlenen ülkede, dünyanın en iyileriyle mücadele edebilecek tek bir atlayıcı kaldı: 30 yaşındaki Roman Koudelka.

Roman ölçülemez bir insandır. İlk olarak, dizinden sakatlanarak yüzde 100 iyileşmesi gerekiyordu ve şans eseri bunu da ordu kulübü antrenörü Georgiev'e, geçen sezon şık bir şekilde yalpalayan ve 2015'te tahtaya iki kez giren Lomnica atlayıcısının adresiyle yaptı. Dünya Kupası.

Verilen şeyler mutlu değil. Jumper'lar Radek Rdl, Krytof Hauser ve Frantiek Holk kariyerlerine son verdi. Bunlardan ikisi aptalca temsili karanlığın yarısını oluşturuyordu. Derneğin gösteri atlama bölümünün günlük spor editörü Filip Sakala ve Frantiek Lejsek geçen yıl vefat etti. Bir yıl önce eski genç dünya şampiyonu Viktor Polek, 24 yaşında spora veda etti.

İlk başta böylesine temsili bir takımda tembel olduğunuz gerçeği hakkında ne hissettiniz?
İş bu noktaya nasıl geldiği için üzgünüm. Kesinlikle çocukları küçümsemek istemem ama bence tüm olasılıkları tüketmediler. Belki milli takıma liderlik eden Sloven antrenörlerle (Gaj Trk ve Jure Inkovec) arası pek iyi değildi. Ama sana onlar için bir domcho eğitmeni bulabilirdik. Belki bir tanesi kalırdı. Kısa kod olduğundan bu kadar çabuk sonlandırdık. Bizim Ordu Teşkilatı olarak 31 Mayıs'a kadar onlarla sözleşmemiz var ama o görüşmelere bile davet edilmedik.

Şaşırtıcı mıydı?
Evet. En azından milli takım antrenörlerinin huzurunda oturup her baştan çıkarıcı kadınla ayrı ayrı konuşabilir ve her şeyi derinlemesine analiz edebilirdik. Aslında sadece oğlanların profesyonel bir yaklaşıma sahip olmadıklarını biliyoruz ama detayları bilmiyoruz. Ama bununla çok fazla uğraşmak istemiyorum. Size Slovenyalılarla savaşmak istemiyorsanız duracağımızı söylediler ama değerlendirmenizden hiç memnun değilim. Burada birkaç yıl çalıştılar, nasıl çalıştı, sonra biz burayı bu şekilde kestik.

Sen kimdin Len Dukla?
Holk, Lomnica ve Popelka'ya koştu ancak Liberec'in altında kaldı. Rdl ve Hauser, Dukla Liberec'in baştan çıkarıcılarıydı.

Zıplayan seçkinler arasında kim kaldı?
Bir numaralı Roman Koudelka'yı ele alalım. Arkasında Dukla döneminde de ilgilendiğimiz Frentt'ten Benedikt Holub var. Bir de on sekiz ila on yedi yaşları arasındaki gençler var. Ama bizde o nesil yok, yok oldu. Ve bununla ilgili bir şey daha var.

Nasıl?
Düz jumperlar nedeniyle alttan herhangi bir baskı uygulamamak en iyisidir. Kısacası bu kadar baştan çıkarıcı bir şairimiz yok ki sonuçlara göre seçim yapalım. Ve pika'nın yaşama şekli nedeniyle diken için iyi fırsatlarımız bile yok, sıçramalar kuyruğa kadar.

Şu anki durumu Dukla'da antrenör olarak çalıştığınız dönemle karşılaştırabilir misiniz?
Bu 2001 yılındaydı. O zamanlar gitmek temel askerlik hizmetiydi, dolayısıyla tamamen karşılaştırılamaz. Ama her zaman yaklaşık sekiz yaşlı atlayıcı temsilcimiz vardı, sonra servis üssünden üç askeri de ekleyelim ve onların altında gençlerden oluşan bir merkez vardı. Toplamda yaklaşık yirmi paraşütçü Dukla'da emniyete alınabilir.

Ve bugün?
Bunlardan altı-yedi tane var elimizde. Bu kolay. Dünya Oyunlarına tek atlayıcı gönderen ülke seviyesine düştük.

Bu Roman Koudelka. Dünyanın seçkinleri arasında hareket etme tarzı sizi şaşırttı mı?
Evet, çok hoş ama Roman son derece d. Yaralı diziyle ilk kez %100 iyileşmek zorunda kaldığında şans eseri başardı. Daha sonra temsilci antrenörlerle görüşmek istedi ve bu da başarılı oldu çünkü Roman her zaman neye ihtiyacı olduğunu ve kendisine neyin uygun olduğunu biliyor. En iyiler arasında olmanın tek yolunun öncülük yapmak olduğunu biliyordum. Milli takım antrenörlerinin sevgisini ve yeteneğini görünce o da açtı.

Peki genç atlayıcıların ayrılmasının ardından takımın temsilcisi kim olacak?
Muhtemelen genç gençleri de alacaklarını düşünmek zorunda kalacak. Yani aralarında otuz yaşındaki Koudelka ve on yedi yaşındaki Bukhara'nın da bulunduğu yaklaşık altı atlayıcıdan oluşan bir şirket burada kristalleşiyor.

bu gerçekten yirmili yaşlarındaki genç bir atlayıcının kariyer atı olduğu anlamına mı geliyor? onlara sunduğunuz beş koşul?
Jumper'ların koşullardan etkileneceğini sanmıyorum. Dikenleri almak için Avusturya ya da Almanya'ya gitmek zorunda kalmasıyla birlikte değişirler. Sp profesyonellikle ilgilidir. Birisi bunu öyle algılıyor ki, Dünya Kupası'nda saat on ya da on beş olduğunda biraz eksik kalıyor.

Öte yandan, gençler, ben sadece atlayıcılardan bahsetmiyorum, öyle bir kurulum yapın ki, gün içinde direğe oturun, bir yere düşüp yüzde 100 yaptığınızı düşünün, ama kahretsin bu gerçek olmaktan uzak. Koudelka'nın yönetim kuruluna çıkmak istediğinde ne yapması gerektiğini hayal bile edemiyorlar. Muhtemelen ellerinden gelenin en iyisini yaptığını düşünen adamların bile bu yüzden başarısız olduğunu göreceksiniz, ama onların sorunu ne: Ulaşmanız gereken yüksekliğe ulaşamadınız ve dikenlerin üzerinde yürüyorsunuz. cehennem gibi. Ve sürtüşme Koudelka'nın lehine olmadığında diğerlerinin de üzerine düşecekler. Ancak karanlıkta da iyi bir kimyanın olması gerekiyor.

Ve öyle değil miydi?
Başından beri işe yarayacağına inandım ama baştan çıkarıcı benzetme canımı sıktıkça, sonuçların yarattığı tedirginliği fark ettim ve her şey çökmeye başladı. Peki, yavaş yavaş bundan bir tür çatışma ortaya çıktı ve bu da bu t'lerin ayrılmasıyla sonuçlandı.

Lya'nın hazırlanmasında Dukla Liberec'in asıl rolü nedir?
Dukla Ordu Spor Merkezi milli spor takımının hazırlanmasını sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışı şartlarda tüm eğitim kamplarını finanse ediyoruz ve kursiyerler Dukla çatısı altında istihdam ediliyor. Ama sonuç olarak aşağıya indikçe koç güvence altına alınıyor, dolayısıyla temsilcilerin maaşları sendika tarafından ödeniyor.

Bilinen bir sorun, atlayıcıların hazırlanabileceği yerlerin bulunmamasıdır…
Evet doğru, intikam yok, çocuğumuz yok. Desn, Lomnica ve özellikle Harrachov'a gitmemiz gerekiyor. Yazın Jetda'ya da hazırlanabiliriz, yoksa tamamen dağılır… Ama yoksa yurt dışına çıkıyoruz. Ama bu durumda bile rakiplerimizle mücadele etmek zorundayız, her şey sadece yer eksikliğine indirgenemez.

Harrachov'umu düzeltmek büyük bir hata. Atlamalar için bir destek olacak mı?
Evet, geçmişte yüz yirmi köprü, Avrupa'da olmadığı için HS-162 köprüsüne dönüştürülebiliyordu. Continental ve hatta Dünya oyununun baştan çıkarıcıları için harika olacak. Ancak Harrachov pod neměn'de, gençlerin yetiştirilmesi için ihtiyaç duyacağımız, küçük kayakla atlama noktalarından oluşan tamamen yeniden inşa edilmiş bir alanımız var.

Atlamanın Dukla'daki en popüler spor olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Evet, en derin çöküşün içinde olduklarını söyleyebilirim. Bu sadece gerçek. Hem aktif hem de ergenlik yıllarımızda bir miktar stokumuz var, ancak Tanrı on beş ile on sekiz yaşları arasında çok sayıda baştan çıkarıcı genç yarattı.

Dukla Liberec'in en ünlü isimleri desteklediğini varsayıyor.
Onlar kendilerini Olimpiyat sporcuları olarak ilan eden Ester Ledeck ve Eva Adamczykov'dur. Snowboardcu Zuzana Madrov büyük ilerleme kaydetti. Bhu na lych'te Dünya Gençler Sprint Şampiyonasında yedinci olan Michal Novek, Kateina Janatová, Tereza Beranová veya Jiho Tue var. Beck, TJ Dukla Liberec'ten uzun süre ayrılarak yerli golcü takım Superpohr'u kazandı ve bu bana büyük mutluluk verdi. Her ikisinde de çok fazla yeteneğimiz var.

Sout'u al