Günlükten tuvale. Wohnouts'tan Homola, yetişkin çizimlerini çocuk gözleriyle yapıyorum diyor

EnondeR

New member
Denk gerçekten çok şey anlattım. Onları uzun yıllardır saklıyorum ve çeşitli formatlar içeriyorlar. Homola, kendiliğinden bunların arasında dolaştım ve en çok hoşuma giden ve söz konusu sanatsal sürece en uygun çizimleri seçtim, dedi.

SKICK sergisinde, merkezin ziyaretçileri artık onun yedi resimli eskizinden oluşan seçilmiş bir seçkiyi görebilecek. Orijinal koleksiyon on beş tablodan oluşuyordu ancak bunların yarısı özel koleksiyonlarda yer alıyor.

Jan Homola (47)

• Müzisyen, fotoğrafçı, sanatçı. Ortaokul sanat-endüstriyel kolejinde kuklacılık okudu.
  • 2017 yılında küratör Renata Muková ile birlikte Art 332 sanat projesini yarattı.
  • Kardeşi Matje ile birlikte Wohnout uyku grubunu kurdu.

Günlüklerimde elbette mahrem olaylar ve bazen de yayınlanamayacak şeyler var. Ama moralimi bozacak bir şey olmasını istemedim. Eskizlerin yazılmasını bile istemedim. Mmrd, khen m çizim vih, eskizleri için kitaptan karakterler seçen eğitimli kuklacı Homola'yı anlatıyor.

Bisikletteki kuklayla kendimi eğlendirdiğim için insan vücudunun anatomisi de yüzde doksanı oluşturuyor. Ben de geometrik şeyler çizmeye başladım ve bunları figürlerle birleştirdim, diye ekledi Homola.

Yeni sergideki tüm tablolar, dijital baskı ve akrilik boyamanın birleşimi olan Digital akrilik 332 yöntemi kullanılarak oluşturuldu.

Şimdiye kadar kalemle çizim yapmayı tercih ettim, Homola gerçek eskizlerin nasıl oluşturulduğunu anlatıyor. Depodaki ders notları yerine kalem kullandım. Onu yumuşatıp beni bırakacaklar. Kalemin yanı sıra çeşitli kalem türlerini de seven Homol, Aslında kimsenin kalemi bir teknik olarak öğrenmediğini anlamıyorum, diye ekledi.

İnce ve kalın çizgilerin bir kombinasyonunu kullanıyorum çünkü kontrast benim uzun kompozisyonumdur. Daha sonra taslağın fotoğrafını çekiyorum ve uzun süre Photoshop'ta ve özel bir Vacom tablet üzerinde çalışıyorum. Özel tahtalara baskı yaptıktan sonra taslağı farklı renklerle modelleyip analoglarını ekliyorum. Sanatçı, üzerine tutkal ve diğer çeşitli malzemeleri uyguladığını yazıyor.

Ancak en çok çalışma, resimlerin bulunduğu ladin ağaçlarıyla yapıldı. En başından beri onlarla birlikteydim. Brd'deki bir arkadaşımı bir kereste fabrikası için görmeye gittim, orada ham hangarda ağaçla birlikte kullanmak için uzun bir tahta seçtik. Onları arabaya bindirip sandığa götürdük. Daha sonra esas olarak resimleri yerleştirdiğim boşlukları aldım. Daha sonra sadece zımparalayıp boyadım. Ancak çelişkili bir şekilde, zamanımın çoğunu ladin ağaçlarına, ilk olarak Homol sürecine harcadım.

Pbhy z denk

Bir zamanlar ortak bir PFko yaratmıştım ve bu, sonunda eskizlerimin görüntülerinden biri haline geldi. Eskiden yeni yıla bir yürüyüştür. Eski yıl, sopanın üzerindeki yaşlı adam ve koyu mor renkle sembolize edilir. Ancak sergideki resimlerden biri olan Homol'un iDNES.cz editörlerine sunduğu neşeli genç, yeni ve parlak yılı simgeliyor.

SKIC'in sergilenmesi

Biraz daha dramatik olan Kırmızı Başlıklı Kız'ın su yüzeyinin yanında duran ve kafası eğik bir köpekle duran taslağıdır.

Çocuksu bir şekilde, biraz acımasız bir karanlık çizmem hoşuma gitti. Eğlence biraz vahşet sınırında ilerlemeli ama ben bunu olumluya çeviriyorum. Bunu böyle yapmak kolay değil ama önce eskizleri oluşturmak yeterince yardımcı oluyor. Homol, çocukların ve yetişkinlerin çizimleri arasında gidip geldiğini ekliyor.

Mukov, Homola'nın biraz duygusal bir mizah anlayışına ve melankolik bir şiir anlayışına sahip olduğunu ve bir yetişkin olarak kendi, genellikle çocuksu gözleriyle resim yaptığını ekliyor. Sergi bu yılın sonbaharına kadar OC Esteka'daki Sky Gallery'de görülebilecek.