Hükümet ilgileniyorsa, muafiyetlerin tahsil edilmesini durdurmalıdır: Karnataka HC | Bangalore haberleri

araru

New member
BENGALURU: Eyalet hükümeti, ebeveynlerin ve vatandaşların refahıyla gerçekten ilgileniyorsa, eyalet hükümeti ve Karnataka Sınav Kurumu tarafından öngörülenden fazlasını toplamaya karşı eyaletin kolejlere yönelik genel yönergeler yayınlamasının zamanı gelmiştir, Karnataka Yüksek Karar verdi Mahkeme yakın tarihli bir kararda.
Yargıç B Veerappa başkanlığındaki bir bölüm heyeti gözlem yaptı ve 29 MBBS öğrencisinin yardımına koştu. Rajarajeshwari Tıp Fakültesi ve Hastanesi (RRMCH), Bengaluru. Koleje, 2017-18’den 2020-21’e kadar dilekçe sahiplerinin – özel kontenjanı olan tüm öğrencilerin – fazla tahsil edilen miktarını %6 faizle geri ödemesi için bir yönerge yayınladı.
Eyalet hükümeti ve KEA tarafından belirlenen tıbbi koltuk ücret yapısına göre, 2017-18 akademik yılı için RRMCH için devlet koltuğu ücreti 77.000 Rs ve özel koltuk ücreti 6.32 lakh Rs olarak belirlendi.
2019-2020’de mahkemeyi hareket ettiren dilekçe sahipleri, Ücret Düzenleme Komitesi tarafından belirlenen ücretin üzerinde her birinin 1,48 bin Rs toplandığını söylediler. RRMCH, komitenin bu konudaki direktifine rağmen ücreti iade etmediğini iddia ettiler.
Banka, öğrencilerin ücreti gönüllü olarak ödediğini iddia eden RRMCH’nin, “iyi niyetli” eğitim veren bir kurumsa öğrencilere ek ücret ödememeleri talimatını vermesi gerektiğini kaydetti. Banka, “Gerçekten şeffaf kalıyorlarsa, ekstra ücreti kabul etmemeleri gerekirdi. Bir eğitim kurumu olarak bir ‘guru’ gibi davranmaları gerekir.”
Banka, RRMCH’nin dilekçe sahiplerinin ücreti gönüllü olarak ödediği yönündeki iddiasını kabul edemeyeceğini söyledi. Kurum bir makine gibi yönetiliyor, öğrencilere eğitim pazarlıyor ve para kazanıyor ki bu kabul edilemez.
tarafından sunulan talebin kabulü Garish ve diğer öğrenciler ve 31 Ekim 2018’de Kabul Komitesinin tavsiyesini onaylayan banka, RRMCH’nin Tıbbi Koltuk Ücret Yapısı kapsamında 2017-18 ve 2018-19 için hükümet tarafından belirlenen ücretin üzerinde ve üzerinde fazla miktar toplamasını yasakladı.
Bununla birlikte, banka, eyalet hükümetini veya RGUHS veya MCI’yi aşırı tazminat talep ettiği için RRMCH’ye 10 lakh Rs ve başvuranlara tazminat olarak her biri 5 lakh Rs para cezası vermeye yönlendiren dilekçe sahipleri tarafından talep edilen yardımı vermeyi reddetti.