Ingilterede Lise Zorunlu Mu ?

Coinci

Global Mod
Global Mod
Lise Eğitimi ve Zorunluluk: İngiltere'nin Durumu

Giriş

İngiltere'de lise eğitimi, genel olarak bir zorunluluk olarak kabul edilmemektedir. Ancak, bu durum ülkede bir dizi yasa ve politika değişikliği ile şekillenmiştir. Bu makalede, İngiltere'deki lise eğitiminin zorunluluğu hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Eğitim Sistemi ve Yasal Çerçeve

İngiltere'deki eğitim sistemi, karmaşık bir yapıya sahiptir ve İngiliz Parlamentosu tarafından belirlenen yasalarla düzenlenmektedir. 1944 tarihli Eğitim Yasası (Education Act 1944), İngiltere'nin ana eğitim yasası olarak kabul edilir ve temel eğitim standartlarını belirler. Ancak, bu yasa lise eğitiminin zorunlu olduğunu açıkça belirtmez.

Zorunlu Eğitim Yaşı

İngiltere'de zorunlu eğitim yaşı, 5 ile 16 yaş arasındadır. Yani, bir çocuğun 5 yaşına geldiğinde okula başlaması gerekmektedir ve 16 yaşına kadar eğitim almak zorundadır. Ancak, bu zorunlu eğitim süresi ilköğretimle sınırlıdır ve lise eğitimi isteğe bağlıdır.

Okul Terk Oranları

İngiltere'de lise eğitimi zorunlu olmasa da, genellikle çocuklar lise eğitimini tamamlamaktadır. Ancak, okul terk oranları ülkenin farklı bölgelerinde ve sosyo-ekonomik gruplar arasında değişiklik gösterebilir. Bazı öğrenciler maddi zorluklar, ailevi problemler veya diğer nedenlerden dolayı lise eğitimini tamamlamayabilir.

Eğitim Politikaları

İngiltere'de eğitim politikaları sürekli olarak değişmektedir ve bu da lise eğitiminin zorunlu olup olmadığı konusunda belirsizlik yaratabilir. Örneğin, son yıllarda, hükümetin eğitim politikaları lise eğitimine daha fazla önem verilmesini teşvik etmiştir.

Sonuç

İngiltere'de lise eğitimi zorunlu değildir ancak genellikle tercih edilmektedir. Ülkenin eğitim sistemi ve politikaları, lise eğitimine önem verilmesini teşvik etmektedir. Ancak, okul terk oranları ve diğer faktörler, bu konuda belirsizlik yaratabilir.