Kaslı at, fiacre'larla ilgili tartışmayı alevlendirdi, Prag bunların feshedilmesi konusunda hemfikir değil

EnondeR

New member
“Bir faytonda yatan kaslı bir atın bu rahatsız edici fotoğrafı beni uyardı. Edindiğimiz bilgiye göre bacağı kaydı ve şu anda veterinerlerin gözetiminde” diye yazdı ulaştırmadan sorumlu yardımcısı Zdeněk Hřib (Korsanlar) fotoğrafla birlikte.

Faytonda yatan kaslı bir atın bu rahatsız edici fotoğrafı beni uyardı. Edindiğimiz bilgiye göre bacağı kaydı ve veteriner hekimlerin gözetiminde.

Her halükarda, Korsanlar için uzun süredir tutarlı bir hayvan koruma yaklaşımını destekliyoruz, bu nedenle taksilerin işletilmesiyle birlikte… https://t.co/83gNQCgKzP https://t.co/pDvOcEAdL9

2 Mayıs 2024, 16:18, Gönderi Arşivlendi: 3 Mayıs 2024, 08:27

Uzun süre operasyonlarına razı olmuyorlar. “Ben belediye başkanı olduğum dönemde zaten meydandaki yerleri fiakçılara kapatmıştık. Bu şu anda orada yasa dışı iş yaptıkları ve bunun ele alınması gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca Korsanlar adına fiakçıların meydanda hiç duramamaları için kira sözleşmesinin de iptal edilmesini savunuyoruz” dedi.

Piyasa düzenlemeleri pazar yerlerinin koşullarını, mobil satış rotalarını, restoran bahçelerinin işletilmesini veya hizmetlerin sağlanmasını düzenler.

Meclis üyesi Adam Zábransky'ye göre Belediye Meclisi, toplu taşıma sisteminin piyasa düzenine dahil edilmesini tartışıyordu. Prag şehri son üç yılda iki kez. Her iki durumda da hakim görüş piyasa düzeninde olmaması gerektiği yönündeydi.

“Şu anda Eski Şehir Meydanı'nda taksilere yönelik pazar yerlerinin işletilmesi yasa dışıdır çünkü piyasa düzeninde bir desteği yoktur. Fiakristlerin hala kira kontratı olduğu doğru ama bu tek başına onlara kamusal alanda iş yapma hakkı vermiyor, o yüzden piyasa düzenine dahil olmaları gerekiyor” diye konuştu. “Kira sözleşmesine ilişkin olarak, koalisyon ortaklarının muhalefeti nedeniyle ilk kez yapamadığım fesih işlemini defalarca uygulamaya çalışacağım” diye ekledi.

Prag'ın kültürden sorumlu yardımcısı Jiří Pospíšil (TOP 09), at arabalarının işletilmesiyle ilgili mevcut durum hakkında da yorum yaptı. “Aldığım bilgiye göre atın ayağı kaydı, fotoğraf dehşet verici görünse de çok şükür atın başına ciddi bir şey gelmemesi gerekiyordu ve kısa bir süre sonra tekrar ayağa kalkıp Eski Şehir Meydanı'ndan ayrıldı” diye yazdı. Facebook hesabından, atın durumunu tekrar kontrol etmesi için Prag'daki Belediye Veterinerlik İdaresi'ne bilgi verdiğini kaydetti.

Kamyon şoförlerinin geçerli bir sözleşmeye sahip olduğu ancak aynı zamanda faaliyetlerini yürütmelerine izin verilmediği karmaşık durumu çözmek istiyor. “At arabalarının sona ermesinden yana olduğumu defalarca söyledim. Önümüzdeki hafta Prag liderliğinin koalisyon toplantısında benimle aynı görüşü paylaşan diğer meslektaşlarımla bundan sonraki adımları tartışacağım” diye konuştu.

Geçtiğimiz seçim döneminde durumu araştırmak üzere kent yönetimi tarafından görevlendirilen uzmanlar, at arabalarının işletilmesi konusunda hemfikir değil. Bazılarına göre şehir ortamı duman veya gürültü nedeniyle atlar için uygun değilken, bazıları da iyi olduğunu söylüyor.

“Hayvan hakları aktivistlerinin daha çok sizin Fiakrist atlarını mezbahaya gönderme çabalarınızdan endişe duyduğunu düşünüyorum. Hayvanların sıkı kontrol altında olduğunu ve fotoğraftaki atın durumunun iyi olduğunu kendiniz çok iyi biliyorsunuz, veteriner raporuna bakın. Ayrıca Fiakristlerin hâlâ şehirle geçerli bir kira sözleşmesi var ve tartışmaya açık, siz bunu defalarca reddediyorsunuz.” Prag temsilcisi Ondřej Prokop (ANO) Hřib'in katkısıyla eleştirdi.

Ağdaki gönderiye yorum yapan halkın görüşü bile tam olarak belli değil.

Örneğin Katka kullanıcısı Prag'da taksi yasağına katılıyor. “Bu 21. yüzyıla ait değil” diye yazdı. Kullanıcı Yaro da aynı görüşte. “Uzun zaman önce olması gerekiyordu. Böyle bir çabayı tamamen destekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Eğer fiacre'ı yasaklarsanız atları kurtarmazsınız, onları mezbahaya gönderirsiniz. A noktasının ardından B noktası gelse, örneğin belediye atları satın alır ve Prag hayvanat bahçesinde yaşamalarına izin verirse, ifadeniz mantıklı olacaktır”, diye itiraz etti Noční můra kullanıcısı. Tartışmacılardan bir kısmı da atların mezbahalara gitmesinden korktuklarını dile getirdi.

“Dolayısıyla tarihi merkezdeki at arabalarında bir yanlış görmüyorum. (Arabalar kötüdür, imo.) Atlar oraya aittir. Kötü muameleye maruz kalıyorlarsa, onlara daha iyi davranıldığından emin olalım” diyor kullanıcı David. Kullanıcı Matyáš da benzer bir görüş dile getirdi. “Aksine, merkezdeki atları desteklerdim. Arabalara kıyasla oraya ait” dedi.