Kayıtsız olarak bulunan 4 köpek Gurugram Belediyesi’nin gözetiminde | Haberler

Forya

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: Gurugram Bir belediye şirketi, sahiplerinin kayıt ve aşı kartlarını ibraz edememesi üzerine Perşembe günü dört köpeği Basai’deki bir barınağa transfer etti.
Bir MCG ekibi tarafından alınan köpekler bir Pakistanlı Bully (Sector 14), bir Alman Çoban Köpeği (Sector 9), bir Mini Bully (Bhim Nagar) ve bir Pit Bull’du (Ullawas).
Hareket, Perşembe günü belediye yetkilisi tarafından yayınlanan, evcil hayvan kaydını zorunlu kılan ve “metal jeton” takan tasmasız bulunan herhangi bir köpeğin gözaltına alınacağını açıklayan bir duyuru ile aynı zamana denk geldi.
Ancak evcil hayvan sahiplerini endişelendiren ve kızdıran şey, bir hafta içinde kimse hayvana sahip çıkmazsa veya gözaltı ücretini ödemezse bir köpeğin “ortadan kaldırılabileceğini” veya “yok edilebileceğini” söyleyen mesajın bir parçası.
Bir köpeği kaydettirmek için tek seferlik bir ücret 500 Rs iken, MCG henüz evcil hayvanın serbest bırakılması için ceza miktarını açıklamadı.
Cuma günü kasabada hiçbir köpek yakalanmadı. Ancak yetkililer, sahipleri kayıt yaptırıp para cezası ödeyene kadar dört köpeğin serbest bırakılmayacağını açıkça belirtti.
“Kayıtlı olmadıkları için köpekleri gözaltına aldık. Sahipleri kayıt işlemlerini tamamlayıp, sertifikalarını verdikten sonra serbest bırakılacaklar. Henüz karar verilmeyen para cezası da kendilerine ait olacak.” dedi bir MCG yetkilisi.
Yetkili, MCG ekibinin köpekleri rastgele kontrol edip etmediğini veya şikayetler üzerine harekete geçip geçmediğini doğrulamadı.
Birkaç evcil hayvan sahibi, hayvanlarını Saral portalına kaydettirirken teknik zorluklar yaşadıklarını bildirdi.
“Bugünlerde evcil hayvan sahiplerinin pek çok endişesi var. Ancak şehirde evcil hayvan kaydettirmek söylemekten daha kolay. Sabah köpeğimi kaydettirmeye çalıştığımda portal, mahallem için sürecin henüz başlamadığını söyledi.” (2) Birkaç ay önce köpeğimi kaydettirmeye çalıştım, ancak portal da bir hata gösterdi” dedi.
“Sadece çevrimiçi denemedim. MCG ofisini birkaç kez ziyaret ettim ancak ilgili yetkililerle görüşemedim. Hepimizin katılması gereken ofisleri var. Her gün belediye binasını ziyaret etmemiz mümkün değil. MCG önce düzene koymalı kayıtsız köpeklere karşı işlem tehdidinde bulunmadan önce kayıt süreci” diye ekledi.
Evcil hayvan kaydı da artık ev almanın önüne geçmeye başlıyor. Sakinlerin çoğu, ev sahiplerinin kendilerini aradığını ve evcil hayvanlarını en kısa zamanda kaydettirmelerini istediğini söyledi.
Bunların arasında Sektör 37D’de ikamet eden Barkha Roy da vardı. “İki köpeğim var, biri Shih Tzu, diğeri Indie. Noida’daki ev sahibim evde kalmam için evcil hayvanları kaydetmem gerektiğini söyledi. Her iki köpek de sahiplenildi ve uygun belgelerim yok. Online kayıt süreci de zahmetli. Kira kontratım 14 Aralık’ta bitiyor. Şimdi endişeliyim” dedi.