Kızgın ifade, değiştirme girişimi ve prosedür. Juška ve nitelikli draması

uTKu

New member
İlk girişim? Adım atmak.

Diğeri? Uzun zamandır bilinmiyordu. Hakemler onun ribaundunu belki iki dakika boyunca incelediler, bu girişimin ölçülüp ölçülmeyeceği bile belli değildi. Sonra aniden karar geldi: başka bir yanlış adım.

Bu sadece onu değil Juška’yı da heyecanlandırmıştı.

“Koçlar isyan etmeye başladı. Sadece Çekler değil, aynı zamanda İsveçli koç ve diğerleri de. Bir protestoda bulunmaya çalıştık ve kameralarının kapalı olduğu söylendi. Ancak öfkeli ifademi gördüklerinde sorunu hemen çözdüler” dedi 30 yaşındaki Çek uzun mesafe koşucusu.

Radek Juška, Budapeşte’deki Dünya Şampiyonası’nda uzun atlama elemelerinde.

Ve Juška için sorunu ellerinden geldiğince çözdüler; daha uzun tartışmaların ardından ona yedek bir şans verdiler.

Çek sporcunun hemen hemen atlamak zorunda kaldığını mı? Bunu umursamadı, antrenmanlardan beri buna alışmıştı.

“Ben de hemen atlıyorum, uzun aralar vermiyorum. Genel olarak uzun molalar bana iyi gelmiyor, hatta bölümleri koşmak bile her zaman arka arkaya gitmeyi tercih ederim. Benim için o kadar iyi ki tekrar hızla atlayabildim. Ayrıca hafif bir rahatsızlıktan dolayı hâlâ adrenalin taşıyordum. O bile sonuçta beni sonuca götürdü” diye anlattı.

Yani yedek oyuncu denemesinde ribauntu neredeyse elinden geldiğince iyi vurdu.

Ve 810 santimetreye kadar uçtu; bu, bu yılki en iyi performansının yalnızca beş santimetre gerisindeydi. Jušek’in koçla anlaştıktan sonra eleme sınırı 815 santimetre olmasına rağmen üçüncü denemeyi tamamen kaçırmasının nedeni de budur.

“Fakat koç bunu hesapladı. Daha önceki şampiyonalarda ilerlemek için yeterli olan istatistikleri de yaptım ve genellikle 795 santimetre civarındaydı. Bu nedenle, çocuklar daha da ileri atladığında biraz sinirlense bile bunun yeterli olacağına güvendik” diye itiraf etti atlet.

Nihayet Perşembe günü yedinci sıradan finale yükselirken, son on ikinci sırada yer alan Hintli Aldrin, sekiz metrelik performansıyla ilk on ikiye girmeyi başardı.

Juška için sürecin kendisi gerçekleşmiş bir hedef; sonuçta kendisi geçen yıl pek çok zorlukla karşı karşıya kaldı. İlk olarak, diskiyle ilgili devam eden sorunlarla uğraştı ve bu durum artık onun her gün egzersiz yapmasına ve haftada bir fizik tedaviye gitmesine neden oluyor.

Şubat ayında yine evinde merdivenlerde düşerek elindeki iki kemiği kırdı.

“O zamandan beri etrafta dolaşırken dikkatli oluyorum. Bunu her düşündüğümde, biraz komik geliyor” diyor.

Ancak bu yıl formunda bir sorun yaşamayacağını kış ve bahar aylarında zaten gösterdi. İlk olarak salonda ulusal şampiyonluğu kazandı ve İstanbul’daki Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyaya sadece beş santimetre kaldı.

O zamanlar “Bunun aslında benim için hazırlığın başlangıcı olduğu gerçeğiyle yetinmek zorundayım” dedi.

En iyi Çek uzun mesafe koşucusu aslında her yıl sekiz metre sınırıyla mücadele ediyor. 2015’ten bu yana her sezon bir istisna dışında bu rakamı aştı. Bu yıl şampiyonadan önce zaten 815’i başardı.

Ve sıralama turlarında bu yılki en iyi performansına bir kez daha yaklaştı. Kariyerinin üçüncü dünya finali onu Budapeşte’de bekliyor. Londra’da onuncu, Pekin’de ise on birinci oldu, bu yüzden en azından elit sekizinci arasına girmek istiyor.

“Performansımı daha da ileriye taşımak istiyorum. Birmingham’da sadece salonda dünya finallerinde ilk sekizde yer aldım, açık hava şampiyonasında da oraya gitmek istiyorum. Ve 810 santimetreyi tekrarlarsam işe yarayacağına inanıyorum” diye düşünüyor.

Performanslar ve sonuçlar açısından Juška, kariyerinin en iyi sezonlarından birini yaşıyor.

Bunu ancak perşembe günkü finalde doğrulayabilir.