Macaristan’dan önce Brabec: İdeal hazırlık. Bu Arnavutluk için bir tazminat değil

uTKu

New member
Maç öncesi basın toplantısında Çek stoper, “Rakibin harika bir kalitesi var, sonuçları ortada” dedi. Doğru, Macarlar Perşembe günü Sırbistan’ı 2-1 yendi ve ön eleme grubuna liderlik etti. Milletler Cemiyeti’nde İngiltere ve Almanya karşısında alınan galibiyetleri de hatırlayalım.

1950’li yılların başında dünya futboluna hakim olan ülke Macaristan, artık futbolu yeniden yaşıyor. Sonuçta stadyuma 50.000 kadar kişinin gelmesi bekleniyor. Çek Cumhuriyeti ile dostane bir günde.

Jakub Brabec ilk kez Puskás Arena’da değil. İki yıl önce, Çek Cumhuriyeti ile Hollanda arasındaki Euro 16 turu maçında yedek kulübesinde (2:0) yer almıştı. Viktoria Plzeň’in savunucusu olarak bile Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa’nın en iyi sekiz takımı arasındaki sansasyonel ilerlemesini izledi.

Anılarınız canlandı mı?
Tabii stada geldiğimde o maçı hatırladım, çok güzeldi. Ama şu an bizi bekleyenlerden tamamen farklı bir maçtı. O zamanlar orada çok sayıda Çek taraftar vardı, atmosfer harikaydı. Bu sefer böyle bir desteğimiz olmayacak. Keşke aynı sonuçlara sahip olsaydık.

Nasıl bir rakip seni bekliyor?
Maçlarının bir klibini izledik ve bu hiç de kolay olmayacak. Ama zorlu rakiplere karşı oynadığımızda tüm maçları kabul ediyorum. İdeal hazırlık, birçok şeyi deneyebiliriz.

Dominik Szoboszlai de sana karşı olacak.
Rakibin kilit oyuncusu ve sürekli sergilediği belirgin bir bireysellik. Ancak takımın tamamına odaklanmamız gerekiyor.

Takımınızdaki ruh hali nasıl? Eden’de sadece Arnavutluk’la berabere kaldınız.
Kesinlikle bir kayıp. Ruh hali en iyisi değil, kalifikasyonu karmaşıklaştırdık. İlerlemeye yakın olabilirdik, şimdi Arnavutluk’ta harekete geçmemiz lazım.

Performansınızdan sonra eleştirilere maruz kalmış olmalısınız. Macarlarla oynayacağımız maç da bu yüzden mi önemli?
Ben öyle görmüyorum, bu kesinlikle Arnavutluk için bir tazminat davası değil. Milli takımda bir maç daha. Yaşananlar elbette bizim açımızdan tatsız ama Euro’yu biz oyuncular kadar kimse istemiyor. Bir sonraki eleme maçına mümkün olduğunca güçlü çıkabilmek için Macarlarla düelloya iyi yaklaşmamız gerekiyor.