Mumbai: Üniversite etiketi yükseltmesine bakıldığında, TIFR UG kursunu düşünüyor | Bombay haberleri

EnondeR

New member
MUMBAI: Tata Temel Araştırma Enstitüsüonurlu bir başbakan Üniversite doktorası ile tanınan ve entegre Yüksek Lisans-Doktora programları, yakın gelecekte lisans dersleri verme planını araştırıyor. Öğretmenler arasında bir ön rapor dolaşımdadır.
Geçen yıl bu fikri öneren eski TIFR direktörü S Ramakrishnan, “Hükümet üniversite statüsü istiyorsa TIFR’nin bir lisans programına sahip olmasını isteyebilir, ancak bir istisna da yapabilirler” dedi.
‘Lisans programı planı hakkında TIFR içinde coşku’
TIFR lisans dersleri sunsaydı, 77 yıllık kurumun kültür ve uygulamalarında büyük bir değişimi temsil ederdi. Henüz somut adımlar atılmamış olsa da enstitü bütüncül eğitim sunma seçeneklerini değerlendiriyor.
Plana çok sayıda öğretmen büyük ilgi gösterdi. Bir enstitü profesörü, sözde bir üniversite olan TIFR’nin Ulusal Eğitim Politikası (NEP) yönergelerine uygun olarak “üniversite” statüsü elde etmeyi planladığını söyledi. Politikaya uygun olarak, ‘üniversite olarak kabul edilen’ terminolojisi yakında RUG ve PG derece programları sunan ‘üniversite’ ile değiştirilecektir. Profesör, kurumun geçmişi ve köklü itibarı göz önüne alındığında, Bachelor of Science (BS) planı TIFR’de gerçeğe dönüşürse, “farklı bir şey sunmak için dürüst bir çaba olacak ve öğrenciler için harika bir fırsat sağlayacaktır” dedi.
Dekan (yönetim), Profesör Sreerup Raychaudhuri, enstitünün yirmi yıl önce M.Sc-Ph.D programı sunmaya başladığını söyledi. “Şu anda, hâlihazırda yaptıklarımızın ötesinde izlenecek onaylanmış bir politikamız yok. Ülkenin uzun vadeli ihtiyaçları ve NEP’te belirtilen politikalar göz önüne alındığında, çeşitli seçenekleri araştırıyoruz. Henüz tartışmadan vazgeçmiş değiliz. somut bir plana geçiş aşaması” dedi ve gerçekleşirse TIFR için büyük bir adım olacağını sözlerine ekledi. programlar. Böyle bir şeyi tasarlamak zor olacak” dedi.
Eski TIFR direktörü S Ramakrishnan şunları söyledi: “Enstitü içinde coşku var. Fikri geçen yıl Eylül ayında ortaya atmıştım, ancak umarım mevcut ekip bunu daha da ileri götürür. Dalmaya başlamadan önce yapılması gereken çok şey var. Orada öğretim üyelerinden çok fazla taahhüt olması, altyapının oluşturulması, önemli miktarda finansmana ihtiyaç duyulması ve mevcut amiral gemisi programlarının etkilenmemesinin sağlanması gerekiyor” dedi ve herkesin dikkatli olmak istediğini de sözlerine ekledi.
Ramakrishnan, programın diğer önde gelen bilimsel enstitülerde sunulan programlardan farklı olması gerektiğini söyledi. “Enstitü, ister iklim uzayı, makine öğrenimi veya astronomi olsun, ülkenin ihtiyaçlarına uygun uygulamalı bir müfredat oluşturma uzmanlığına sahip. Öğretmenlerin eğitilmesi gerekecek; emekli öğretim üyeleri davet edilebilir. Erkekler ayrıca araştırma çıktısı üzerinde fazla baskı yok” dedi.
Geçmişte de müzakereler yapıldı, ancak altyapı eksikliği nedeniyle plan rafa kaldırıldı, bir yetkili, enstitünün artık Haydarabad kampüsünde yeri olduğunu da sözlerine ekledi. Kaynaklar, projenin birkaç yüz crore finansman gerektirebileceğini iddia ediyor.
Fikir üzerine hazırlanan ön rapor enstitü müdürüne sunulmuş ve öğretim üyelerine dağıtılmıştır. Enstitü Kurulu’na henüz bir şey sunulmadı. NEP Komitesi Başkanı K Kasturirangan da TIFR Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.