Pif paf, Baba Krčmář antrenmandan önce duyuyor. Çatışmada treni kaçırdık diyor

uTKu

New member
Fiziksel hazırlık ve pek de başarılı olmayan son sezona ek olarak, günümüzün en deneyimli Çek temsilcisinin yeni doğmuş iki çocuk babası olarak gösterebileceği çok şey var.

Temsilci merkezinin bulunduğu Jablonec'teki yeni biatlon spor salonunun açılışında Krčmář, “İzin sırasında doğumun mükemmel geçtiğini söylemeliyim, bu yüzden evde mümkün olduğunca yardım etmeye çalıştım” dedi. “Elbette her şey tüm hızıyla devam ederken aileyi eğitimle birleştirmek daha zor olacak, ancak eşim ve ben bunun için önceden hazırlanıyoruz, bu yüzden bunu başarabileceğimize inanıyorum” diye ekledi. 2018 PyeongChang Olimpiyatları'nda sprintte gümüş madalya kazanan yaşındaki atlet.

Aileye yeni katılan kişiden memnun musun?
Elbette artık eve gelip oturup dinlenmek mümkün değil ama başka bir atlıkarınca bekliyor. Ama bunlar çok güzel yıllardır ve hayatta bir kez yaşanır, dolayısıyla tadını çıkarmaya değer. Hala iki yaşında bir oğlumuz var ve artık küçük çocuğu ondan korumamız gerekiyor çünkü henüz pek bir şey hissetmiyor ve her zaman onun üzerine atlıyor. Ama onunla eğlenceli oluyor ve konuşmaya başlıyor.

Ama sen tipik bir baba değilsin, yılın çoğunu biatlon için yurt dışında geçiriyorsun. Ayrılıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Son iki yıldır yeni baba durumundayım ve diğer ebeveynlerin geri dönüşlerin aniden daha mutlu, ayrılışların ise daha üzücü olduğu yönündeki sözlerini doğrulamam gerekiyor. İki hafta iyi, üçüncü hafta ise daha kötü, ancak bu günlerde görüntülü aramalar var, bu da eskisinden çok daha kolay. Ayrıca sürüş mesafesinde bir yerdeysem aile beni görmeye gelebilir. Her iki tarafın da mağdur olmaması için bir araya getirmeye çalışıyoruz.

Küçük çocuk babası olarak yarışlar arasında nasıl uyuyorsunuz?
Nové Město'daki Dünya Şampiyonası öncesinde hazırlık için Jablonec'teki evimde iki buçuk hafta geçirdim ve her zaman uyumak için kanepeye uzandım. Şimdi çocuklar için küçük bir oda ayarladık bile, ama kaç kez benim küçük odada uyumamla, çocuklarla eşimin yatakta yatmasıyla bitiyor bu. Ayrıca günlük rutinimi de biraz ayarlamak zorunda kaldım. Eskiden baykuştum, sonra yattım. Artık durumu tamamen tersine çevirdim, erken yatıyorum, sabah altıda kalkıyorum. Nisan ayı boyunca buna o kadar alıştım ki artık saat altıda kendi başıma uyanıyorum.

İki yaşındaki oğlunuz Viktor ne yaptığınızı zaten anlıyor mu? Yarışlarınızı televizyonda izliyor mu?
Tam anladı mı bilmiyorum ama antrenmana çıkacağımı söylediğimde pif paf diyor. Bu oldukça uygun. Evde Dünya Şampiyonasına hazırlanırken yarışları televizyonda birlikte izledik ve yanımdan geçen her biatloncu babaydı, babaydı. Ona babanın ben olduğumu ve televizyondakilerin rakiplerim olduğunu açıklamam gerekiyordu. Bazen onu spor salonuna da götürüyorum, üzerine halterin düşmemesine dikkat etmem gerekiyor. Yeni duyulara sahip olduğunda dünyanın en değerli çocuğudur. Muhtemelen biatlona diğer çocuklardan daha yakın olacaktır, ancak bu konuda henüz pek bir fikri yoktur.

Jablonec'teki Olymp merkezinde yeni bir biatlon spor salonu açıldı. Nasıl yardımcı olacak?
Yeni ekipmanlara ve daha küçük bir kayak kemerine sığabilir ve artık hepsini tek bir yerde topladık. Esneme ve güçlendirme alanı artık daha temiz, daha hijyenik görünüyor ve klima da mevcut, bu sayede yaz aylarında spor yapmak çok daha keyifli olacak. Tabii ki, daha güzel bir spor salonuna giderseniz otomatik olarak daha iyi olursunuz ama buraya gitmeyi tercih edersiniz ve daha rahat olur.

Muhtemelen geçen sezon hakkında çok düşünmüşsünüzdür ama beklentilerinize göre gerçekleşmemiştir. Henüz herhangi bir sonuca varabildiniz mi?
Önemli olan sağlıklı kalmak istemem. Geçen yıl pek çok iniş ve çıkış yaşadım ve Nisan ayında bunu düşündüğümde, yaz boyunca iki ay antrenman yapmadığım için nihai sonucumun o kadar da kötü olmadığı sonucuna vardım. Elbette Nové Město'daki Dünya Şampiyonası'nda onuncu olmayı hayal ediyordum ama orada şut istikrarından yoksundum. Şimdi saçlarımı sallıyorum ama sakin kalmaya ve önceki sezon çok iyi olan işime devam etmeye çalışıyorum. Trend fena değil, dünyada eğitimin nasıl yapıldığına dair bir karşılaştırmamız da var. Ancak belirli bir andaki zihinsel ortam da önemlidir. Kış boyunca kaç kez kendime güvenmediğimi hissettim ve bu, atış poligonunda kendini gösteriyor. Bunun üzerinde çalışmalıyım.

Atıcılık antrenörü Matthew Emmons takımdan ayrıldı. Atıcılık eğitiminde bir değişiklik bekliyor musunuz?
Atıcılık antrenmanlarında değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda idmanların başlamasından önceyiz ve henüz antrenörlerle görüşmedik ancak milli takımdaki oyuncularla, özellikle şut atma konusunda rekabetçi olmak için idmanlarda nelerin değiştirilebileceği konusunda anlaştık. Tamamen dürüst olacağım: Son iki yıldır onun içindeki treni kaçırdık. Daha hızlı ve daha doğru olmanız gerekiyor.

Sezon sonunda rahatlatıcı aktivitelere vaktiniz oldu mu, yoksa tüm zamanınız ailenizle mi geçti?
Bu yıl çocuk beklentisi nedeniyle hiçbir şey planlamadım. Ben her zaman Jablonec'teyim, çoğunlukla Moravya'ya ve Krkonoše Dağları'na aile gezilerine gideriz. Bu sezonu bir sonraki sezon için büyük bir motivasyonla bitirdim ve şimdiden ona yardımcı olmak için neler yapabileceğimi düşünüyordum. Kendimi özel egzersizlere ve vücut kondisyonuna adadım, formda ve hazır olmak için spor salonuna gittim.

Onun ünlü hayranı olarak Sparta'ya bile gitmedin mi?
İki kez hokeye, bir kez de futbola gittiğim doğru ama önceki yıllara göre biraz filtrelemem gerekiyor. Her maça gidemiyorum, gerçekten istesem de ailemle keyifli vakit geçirmek istiyorum. Aynı zamanda iç saha hokeyi dünya şampiyonası da bizi bekliyor ve mutlaka maç izlemeye gideceğim. Başka bir spor izleyip tezahürat yaptığım anlarda da rahatlıyorum.