Prag ve Brno'daki belediye caddeleri diğer duvar resimleriyle zenginleştirilecek. Urban Pictus festivali başlıyor

EnondeR

New member
Urban Pictus adı verilen ikinci yıllık festivalin açılışı kapsamında, Prag'ın Holešovice kentindeki Plynární 24'te dev bir duvar resmi oluşturuldu. Fransız yazar Tim Marsh bu belge aracılığıyla gezegenimizin doğal güzelliklerini popülerleştiren ve bu yıl 98 yaşına giren David Attenborough'a saygı duruşunda bulunuyor.

“Bu duvar resmini uzun zamandır boyamak istiyordum. Ben sadece yeterince büyük olan iyi bir yer arıyordum. Marsh, festival başladıktan sonra iDNES.cz editörlerine “David Attenborough'nun ve belgesellerinin uzun süredir hayranıyım” dedi. Duvar resmini boyamak sekiz gününü aldı.

Resim yaparken de kendine özgü tarzını kullandı. Sanatçı, “Çok fazla geometri kullanıyorum, çok fazla rengi olması gerekiyor” diye ekledi. Kaç kutu boya kullandığını tam olarak bilmiyor. Daha önce Hong Kong'dan Kolombiya'ya, Romanya'dan Güney Afrika Cumhuriyeti'ne kadar birçok yerde çalıştı. İlk kez Prag'da yarattı.

Festival programına dört çağdaş sanat galerisi de katılacak. Kimya Galerisi, Karpuchina Galerisi, Mega Galeri ve Sanat Duvarı Galerisi. Bunlardan ilki, heykeltıraş Ondřej Oliva ile birlikte eserlerini sergileyecek olan Obic lakaplı görsel sanatçı Jakub Uksa'nın eserlerini tanıtacak.

Karpuchina Galerisi, Julius Reichl ve Prag'da yaşayan Hollandalı ressam Roel Van Der Linden'in sergileneceği Always Over Titled Dreamers Safari adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

Yalnızca sokak sanatıyla bağlantısı olan yazarlara odaklanan Mega Galeri, ressam Jan Miko'nun bir sergisine ev sahipliği yapacak. Kapitán Jaroš ve Edvard Beneš sahilinde açık havada yer alan Art Wall galerisi ise Filistin kökenli politik aktivist sanatçı Fuad Alymani'nin eserlerini sergileyecek.

Bu yılki edisyon, Brno'nun Vltavská Caddesi'ndeki trafo istasyonlarında dört geniş formatlı tablonun oluşturulacağı Brno'ya da genişletilecek. Mesela Zeb One, Tomáš Jetela ya da Endonezyalı sanatçı Yessiow onlarla ilgilenecek.

Eşlik eden etkinlikler kapsamında, sergiler sırasında Kimya Galerisi ve Karpuçina Galerisi'nde çocuklara yönelik dört atölye çalışması gerçekleştirilecek. İlgilenenlerin ayda bir kez rehber eşliğinde Prag'ın en ilgi çekici duvar resimlerini ve efsanevi grafiti mekanlarını ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri Prag Çevresindeki Sokak Sanatı Turları da dahil edilecek.

Prag'daki The Chemistry Gallery tarafından düzenlenen festival, 2022 yılında Wall Street adıyla gerçekleştirilen birinci yılına devam ediyor. Prag'ın çeşitli yerlerinde yabancı ve Çek sanatçılar tarafından toplam 6 duvar resmi yapıldı.