3-8 yaş arası çocuklar için Karnataka taslak eğitim planı; ‘oynayarak öğrenmeye’ odaklanma | Bangalore haberleri

araru

New member
BENGALURU: Okul Eğitimi ve Okuryazarlık ile Kadın ve Çocuk Gelişimi Bölümleri, üç ila sekiz yaş arası öğrenciler için Ulusal Eğitim Politikası (NEP) ile uyumlu olarak, Karnataka Eyaleti Temel Aşama Müfredatı Çerçeve taslağını yayınladı.

Karnataka eğitim planı gfx

Bu yaş grubu için Ulusal Müfredat Çerçevesi Ekim 2022’de yayınlandı. Karnataka, nihai hale getirilecek ve 2023-24 akademik yılından itibaren kullanılmak üzere onaylanacak olan devlet çerçevesini hazırlayan ilk eyalettir.
Çerçeve, anganwadis’teki mevcut ‘Şili pili’ ve 1-3. sınıflardaki öğrenciler için ‘Nali Kali’ uygulamalarının müfredatında değişiklikler önermektedir.
Eyaletin Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi’nin (ECCE) yenilenmesinin bir parçası olarak diğer beş yaş grubunun müfredatına ilişkin benzer raporlar da üretilecek. Diğer yaş gruplarına ait raporlar da yakında açıklanacaktır.
Bakanlık bir basın açıklamasında, bu yeni çerçevenin başarılı bir şekilde uygulanmasının, Karnataka’daki 3-8 yaş arası çocukların, öğrenmenin ve genel gelişimin en önemli aşamasında kaliteli eğitim ve hizmetler deneyimlemesini sağlayacağını söyledi.
Yeni çerçeveyi hazırlayan komite üyeleri arasında Delhi, Ambedkar Üniversitesi’nden Emekli Profesör Venita Kaul, Eğitim Uzmanı Lata Menon ve Eğitim Departmanı Emekli Direktörü Mohammad Baig yer aldı.