Bugün Mumbai’de keşişliği kucaklamak için 5 top yağ vuruşu | Bombay haberleri

EnondeR

New member
MUMBAI: 26 Ocak, Prapt Shah’ın Bağımsızlık Günüydü. Bu, Jain rahiplerinin dünyasına girmek için evini terk ettiği, ailevi ve maddi tüm bağları kopardığı zamandı. Bir iş adamının oğlu olan 14 yaşındaki Murbad çocuğu, Jain rahipleriyle dört yıl geçirdikten sonra hayatını yeniden kurmaya karar verdi.
3 Şubat Cuma günü, Prapt ve diğer 16 kişi kalplerinin en yüksek çağrısına cevap verecek ve diksha veya manastırcılık Mumbai’de 76 yaşındaki Gacchadipati Acharya Vijay Punyapalsurishwarji Maharajsaheb’in altında. Prapt’a katılan dört bal dikshit ve diğer 12 kişi, günü Covid sonrası en büyük diksha törenlerinden biri yapıyor.

Mumbai'deki Keşişin Hikayesi

Dokuz yaşındaki Borivli’li Pranshi Shah’tan Kandivli’li Chetan Shah’a (68), 17 kişilik grup farklı yaşam deneyimleriyle geliyor, ancak şimdi yeni bir hayata başlıyor. Öğrencilerden ev kadınlarına, elmas tüccarlarından profesyonellere, CEO’lardan iflas etmiş birine kadar hepsi saçlarını yolmayı, vücutlarına beyaz keten bir örtü sarmayı ve bir keşiş hayatı yaşamayı gerektiren bir yolculuğa çıkarlar. .
İnisiyeler olarak, birkaç updhyan yaptılar (onlar gibi keşişlerle birlikte yaşadılar) ve yaşam tarzlarından etkilendiler. Benzer şekilde, keşişler onları yargılar ve pek çoğu uygun bulunup geri gönderilir ve tekrar denemeleri istenirken, kesin inanç gösteren bazıları kabul edilir. ve doğası gereği geçici olan ilişkiler. Bu grubun kıdemli keşişi olan Gacchadipati Acharya Vijay Punyapalsurishwarji Maharajsaheb, sadece sekiz yaşındayken diksha aldı.
Jain ilkeleri, çocukların 8 yaşına ulaştıktan sonra diksha almasına izin verir. Neden diksha almak için acele ettiği sorulduğunda, Chennai’den 13 yaşındaki Chaitya Parmar, “Zaten beş yıl geciktim. Eskisi gibi yaşamaya devam edersem karmalarımı bile yakamam. mokshaya ulaşacak mı?” Öte yandan, grubun en büyüğü olan Chetan Shah 42 yıldır diksha peşinde koşuyor ama ona hiç inisiye olmadı.
“Genç bir çocukken diksha almak istedim. Rahiplerle birkaç yıl geçirdim, ama şans eseri buna hazır değildim. Geçen yıl, daha yaşlı bir keşiş bana hazır olduğumu söylediğinde, bu bir altın madalyaydı. Benim için gün. Bütün gece uyuyamadım” dedi. Protokol gereği ailesinden izin istedi.
“Ama karım beni bırakmaya hazır değildi. Ona bunun benim ömür boyu dileğim olduğunu söyledim, İkigai’m. Yamaraj yarın beni almaya gelirse, onu durdurabilir misin? O yumuşadı.”