Delhi’de İnsanları Aldatmaktan 2 Nijeryalı Dahil 4 Kişi Tutuklandı | Delhi Haberleri

Forya

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHİ: İki Nijerya uyruklu dört kişi, kendilerine hediye gönderme bahanesiyle insanlardan para dolandırdıkları ve daha sonra kendilerini tüketim vergisi memuru gibi göstererek hediyelerini vermeleri için onlardan para istedikleri iddiasıyla tutuklandı.
Polis, şüphelilerin Sachin Rai (36), Zigmi Lama (29) ve iki Nijeryalı Smith Henry (36) ve Wisdom Okafor (35) olduğunu söyledi.
Polis, zanlının Facebook’ta sahte profiller oluşturduğunu ve sosyal medya platformları aracılığıyla insanlara arkadaşlık için yaklaştığını söyledi. Ardından uluslararası WhatsApp numaraları aracılığıyla onlarla sohbet etmeye başlarlar.
Polise göre, mağdurların güvenini kazandıktan sonra şirketlerine ortaklık teklif ediyorlar ve bu arada onlara değerli eşyalardan oluşan bir paket hediye ediyorlar. Daha sonra kurbana yaklaşırlar ve havaalanı yetkilisinden arayan tüketim vergisi dairesi yetkilileri olduklarını söylerler. Daha sonra paketlerini teslim etmek için para talep ediyorlar ve kurbanların parasını hesaplarına aldıktan sonra hemen ATM’lerden para çekiyorlar.
Polis, 62 yaşındaki bir kadının şikayette bulunması ve aynı usulle 27 lakh Rs’yi dolandırmasının ardından ayrıntılı bir soruşturma başlatıldığını söyledi.
Polis Komiser Yardımcısı (Güney) Chandan Chowdhary, soruşturma sırasında dolandırılan paranın farklı şehirlerdeki farklı banka hesaplarına aktarıldığının tespit edildiğini söyledi.
Ekip, Facebook ve WhatsApp üzerinden şüpheliden veri toplamaya başladı. Paranın yatırıldığı banka hesaplarının detayları kısa ve öz bir şekilde analiz edildi. Memur, teknik gözetim ve manuel istihbarat kullanılarak şüpheli Rai’nin konumunun sıfırlandığını ve tutuklandığını söyledi.
Sorgu sırasında Rai, aktifleştirilmiş cari banka hesaplarını Nijerya vatandaşlarına sattığını ve arkadaşlarıyla birlikte GTB Enclave bölgesinde başka bir banka hesabı vereceğini açıkladı. Teknik gözetim ve insan istihbaratının yardımıyla zanlının yeri tespit edildi ve Nijerya uyrukluları da dahil olmak üzere 3 zanlı tutuklandı.
Ele geçirilen dijital cihaz ve enstrümanlar üzerinde yapılan incelemede, zanlıların birçok bankada çok sayıda banka hesabı açtırdıkları ve bu hesapların insanları dolandırmak için Nijerya uyruklu kişilere verildiği tespit edildi.”
Polis, talepleri üzerine bir dizüstü bilgisayar şarj cihazı, sekiz cep telefonu, klavyeli altı cep telefonu, SIM kart, çek defteri, ATM ve hesap cüzdanı ele geçirildiğini belirterek, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.