Okçu Pultar Musilová için: Tokyo'daki stres bana yardımcı oldu

uTKu

New member
Hayatı, 2010 yazında on dokuz yaşındayken ıslak merdivenlerde kayarak omuriliğini kırdığında değişti. O zamandan beri Pultar Musilová tekerlekli sandalyede, spor onun iyileşmesine ve kendini kabul etmesine yardımcı oldu.

Paralimpik Oyunları'ndan iki gümüş ve bir bronz madalya sahibi olan 33 yaşındaki okçu, “Birdenbire kendi insanlarınızın arasında olduğunuzu hissediyorsunuz” diyor. Brezilya'nın Rio kentinde David Drahonínsky ile birlikte karma takımda üçüncü oldu, hatta Tokyo'da Çek ikili ikinci oldu. Aynı pozisyon Japonya'da ve kadınlar kategorisinde Pultar Musilová tarafından da alındı.

Yani üçüncü Paralimpik Oyunları sizi bekliyor.
Ve bunu gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Bunun temel nedeni, sonunda Paris'te Çek taraftarlara sahip olabilmemiz. İlk defa bulunduğum Rio çok uzakta olduğu için oraya pek fazla Çek gitmiyordu. Ve ne yalan söyleyeceğiz ki, seyircinin orada olmaması Tokyo'nun büyüsünü elinden aldı. Bu yüzden sonunda Paris'teki Paralimpik Oyunları'nda harika bir atmosfere sahip olacağımızı umuyorum.

Önceki maçları nasıl hatırlıyorsunuz?
Şunu söylemeliyim ki hepsi benim için ayrı ayrı özeldi. Rio'nun kendisi büyülüydü ama orta sınıfın olmadığı bir dünya. Orada aşırı farklılıklar gördüm. Bir yandan çok yazık oldu, diğer yandan Rio'yu hala çok sevgiyle hatırlıyorum.

Peki Tokyo?
Her ne kadar covid olsa da onu hala sevgiyle hatırlıyorum. Her sabah tükürecek miyiz, test pozitif mi negatif mi çıkacak diye nasıl beklediğimizi hiç unutmayacağım. Sürekli stres altındaydık. Öte yandan stresin bile bazı açılardan bana çok yardımcı olduğunu itiraf etmeliyim. Spor dışında da insanın en dibe ulaşması gerekiyordu ve bu da onun zihniyetini çok güçlendiriyordu.

Ayrıca orada ilk bireysel madalyayı da kazandınız.
Kesinlikle. Koleksiyonumda muhtemelen en üst sırada yer alıyorum, ancak olaya bu şekilde bakamayacağımı da söylemem gerekiyor. Her madalya bana bir şeyler kattı ve sadece Paralimpik Oyunları'na değil, herhangi birine baktığımda, ondan önceki çalışmaları hatırlıyorum ve ne kadar uzun bir yol kat ettiğimi görüyorum. Bu gerçekten hoşuma gitti. David Drahonínsky ile birlikte kazandığımız madalyalar da benim için çok değerli.

29 Ağustos 2021, 03:31, gönderi arşivlendi: 17 Nisan 2024, 15:13

Seni okçuluğa iten şey bu değil mi?
Evet, bunu bugün hala hatırlıyorum. Paraple Center'da buluştuk, benim de aynı engele sahip olduğumu gördü ve bana okçuluğu denemek isteyip istemediğimi sordu. Dokuzuncu yıl. Ve sporu hâlâ seviyorum, aksine daha çok tercih ediyorum.

Ondan önce florbol oynuyordun.
Doğru, Jánské Lázně takımında oynuyordum. Ancak iki sporu da tam anlamıyla yapamayacağımı öğrendim ve okçuluk bana daha çok cazip geldi.

Diğer sporcularla sık sık tanışıyor musunuz?
Şimdi evet, bu harika çünkü birbirimizi daha önce pek fazla görmemiştik. Ayrıca sadece çocuklarla değil, yeni yaralanmış yetişkinlerle de bir araya geldiğimiz ParaRestart ve ParaHrátky projelerimiz var. Bir insanın kendini aramasının nasıl bir şey olduğunu kendim biliyorum, spor ona çok yardımcı olabilir.

Sakatlıktan sonra da aynı şeyleri hissettiniz mi?
Kesinlikle. Ailem elbette bana yardımcı oldu ama asıl önemli olan engelimi düşünmememdi. Sporda da başarılı oldum çünkü kendi halkımın arasındaydım. Yaralanma, hastalık ve benzeri durumlardan sonra diğer tekerlekli sandalye kullanıcılarıyla birlikteydim. O anda kişi gerçekten tüm olumsuz düşünceleri kapatır. Sık sık aralarına girmesine rağmen hala normal bir hayat yaşadığını görüyorlar. Her ne kadar kendisine tekerlekler, mesane sorunları ve yatak yaraları eklense de yalnız olmadığını biliyor. Spor hepimizi bir araya getirir.