Prag her gün 600'den fazla evsiz kişiye gecelik konaklama imkanı sağlıyor, ayrıca hastanelerde yataklar da bulunuyor

EnondeR

New member
Şehir bunları Na Františku Hastanesi ve Vysočany'deki Bakım Sonrası Hastanesi'nde kurdu.

“Şu ana kadar yaşadığımız en büyük stres testi, Hermes gemisindeki yatakhaneyi 14 gün boyunca hizmet dışı bırakan Vltava nehrinin artan akışıydı. Aynı zamanda en şiddetli donlar da yaşandı. Ancak Sosyal Hizmetler Merkezimizin çalışanları sayesinde durumu mükemmel bir şekilde hallettik” dedi bu konudan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Alexandra Udženija.

Konaklama tesisleri sağlayan ve kış insani tedbirleri sistemine dahil olan kuruluşları birbirine bağlayan Prag Sosyal Hizmetler Merkezi, gündüz ve hijyen merkezleri, saha programları, hastaneler, küratörler ve Prag Belediye Polisi ile sevk merkezinden şimdiden yaklaşık 4.500 çağrı aldı. Çek Cumhuriyeti Polisi.

Ayrıca, bireysel tesislerin kapasitelerini ve ihtiyaçlarını da kaydederek, örneğin evsizlerin tedavi veya hastaneye kaldırıldıktan sonra taburcu edilmesinde hastanelerle işbirliği yapan Müdahale Ekibine liderlik eder.

“Evsizlere barınma imkanı sağladığımız barınaklarımızı bizzat ziyaret ettim. Mükemmel çalıştıklarını söylemeliyim ve kış önlemlerimiz kapsamında bakım ve yardım sağlayan herkesle gerçekten gurur duyuyorum. Merkezimizin çalışanlarına, Kurtuluş Ordusu'na, Umut'a, Başpiskoposluk Yardım Kuruluşu'na, Sanani'ye ve Drop In'e, sokaktaki sağlık görevlilerine ve daha pek çok kişiye,” diyor milletvekili Alexandra Udženija.

Kloubovy domy pansiyonu 5.000 gecelik konaklama kaydederken, Michle pansiyonu 5.500 gecelik konaklama kaydetti ve Hermes gemisi, yukarıda bahsedilen on dört günlük kesintiye rağmen şimdiden neredeyse 7.500 gecelik konaklama sağladı. Toplamda 8.000'den fazla kişi Troja'da ve yaklaşık 800 kişi Vladimírova Caddesi'nde geceleme imkanı buldu.Michli ve Malešice'deki hijyen merkezleri de büyük fayda sağladı.

“2023/2024 kış insani tedbirleri, yeterli kapasite ve örnek kararlılıkla şu ana kadar çok iyi gidiyor. Ancak önümüzde hala birkaç hafta var, bu yüzden gevşeklik yapmıyoruz ve bu yılın tedbirlerini uygulayacağımıza inanıyorum” diye ekledi Prag Sosyal Hizmetler Merkezi müdürü Roman Béla.